üye ol Şifre Hatırlat
14 YAŞINDAKİ ÇOCUK BIÇAKLI SALDIRIDA HAYATINI KAYBETTİ
14 YAŞINDAKİ ÇOCUK BIÇAKLI SALDIRIDA HAYATINI KAYBETTİ
SELVA ÖZKİRİŞÇİ SANKO SANAT GALERİSİ’NDE RESİM SERGİSİ AÇACAK
SELVA ÖZKİRİŞÇİ SANKO SANAT GALERİSİ’NDE RESİM SERGİSİ AÇACAK
ŞEHİT MEHMET ALİ HOROZ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
ŞEHİT MEHMET ALİ HOROZ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
BAŞKAN AKPINAR’DAN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞAN EKİPLERE TEŞEKKÜR
BAŞKAN AKPINAR’DAN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞAN EKİPLERE TEŞEKKÜR
takvim 01.09.2015 Sali 15:03
kategoriler GÜNCEL
okuma sayısı Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
ziyaret sayısı Bu Haber 297 Defa Okunmuştur
facebook twitter
BAYRAMDA KURBANLAR CEP YAKACAK
yazı küçükyazı büyük

Kurban Bayramına sayılı günler kala küçükbaş ve büyükbaş hayvan satışları başladı…


Canlı hayvan kilogram fiyatlarında yaşanan artış, kurbanlıklara da yansıdı. Erkek dana kurbanlığın 15 TL’ye ulaşan canlı kilogramı, kurban hisselerinin 1000-1.500 TL arasında değişmesine neden olurken, küçükbaş hayvanlar ise 600 ila 800 TL’den alıcı bekli

Canlı hayvan kilogram fiyatlarında yaşanan artış, kurbanlıklara da yansıdı. Erkek dana kurbanlığın 15 TL’ye ulaşan canlı kilogramı, kurban hisselerinin 1000-1.500 TL arasında değişmesine neden olurken, küçükbaş hayvanlar ise 600 ila 800 TL’den alıcı bekliyor.

 

  Bölgenin tek canlı hayvan satış noktası olan Elbistan Belediyesi Hayvan Borsası, Kurban Bayramı’na yaklaşık 3 hafta kala en hareketli günlerini yaşıyor. Kurbanlık almak isteyen vatandaşlar, hayvan borsasının yolunu tutuyor. Az da olsa kıran kırana pazarlıkların yaşandığı Hayvan Borsası’nda her keseye uygun kurbanlıklar alıcısını bekliyor. Bazı satıcılar, özenle besleyip büyüttükleri kurbanlıklar için araba fiyatında değer biçiyor.

 

  ERKEK DANA CANLI KİLOGRAM FİYATI 15 TL

  “Kurban Bayramı’na 1 aydan az bir süre kaldı. Kurbanlık piyasası da yavaş yavaş oluşuyor. Bilindiği gibi ülkemizde canlı hayvan fiyatlarında ciddi bir artış söz konusu. Bu da doğal olarak kurbanlık fiyatlarına yansıyor. Şuanda oluşan ilk rakamlara baktığımızda geçtiğimiz yıla oranla yüzde 20-30 gibi bir artış görüyoruz.  Erkek dana kurbanlıklarda canlı kilo fiyatı 12,5 TL’den 15 liraya yükseldi. Düvelerde ise bu rakam 12 TL’den 14 TL’ye çıktı. Kurbanlık sığırın fiyatı ise kilogram başına 12 TL olacak. Bu da hisse fiyatlarının yükselmesini sağlayacak. Geçtiğimiz yıl 800-1000 TL arasında değişen hisse fiyatı, bu yıl 1000 liranın üzerine çıkacak. Hayvanın durumuna göre bin 500 TL’ye kadar da ulaşacak. Küçükbaş kurbanlıkların fiyatlarında da belli oranda artış söz konusu.”

 

  KURBANLIK SIKINTISI YOK

 

  Elbistan’da küçükbaş ile büyükbaş hayvan üretiminde sıkıntı yaşanmadığını ve Kurban Bayramı'na yetecek hayvan stok var “Elbistan’da kurbanlıkta sıkıntı yok, elimizde yeteri kadar kurbanlık mevcut. Bu yıl hem küçük hem de büyükbaş hayvan sayımız yeterli. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı içerisinde kurbanlarını kesecek. İlçemize özellikle Güneydoğu Bölgesi’nden küçükbaş hayvan girişleri geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da olabilir. Vatandaşlarımız ‘ucuz’ olduğu için bu hayvanları tercih etmesinler. Bu tür hayvanların yasadışı yollardan ülkemize sokulmuş ya da bir hastalık taşıyor olabilir. İlçemizdeki bütün kurbanlıklar kayıtlıdır ve sağlık kontrolleri düzenli olarak yapılmaktadır. Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için yerli hayvanları ya da küpesi ve diğer resmi evrakları bulunan hayvanları tercih etsinler” hatırlatmasında bulundu.


yorum yaz
Akyazı Gündem Haberleri GÜNDEM BAŞLIKLARI
Akyazı Anketleri
Anket
()
  • Akyazı Ziyaret Edenler
    Online Ziyaretci
    Maras Tasarım
    Tasarım ve Kodlama:Maras Tasarım.
    Site içerisindeki Tüm Materyanlar Hakkı Saklıdır.