KRİTİK EŞİK 500 DOLAR - Maraş Flaş Haber l Maraş Flaş Gazetesi l Kahramanmaraş " />
üye ol Şifre Hatırlat
KAHRAMANMARAŞTA BUGÜN VEFAT EDENLER
KAHRAMANMARAŞTA BUGÜN VEFAT EDENLER
DEBGİCİ,“GÜREŞ ŞAMPİYONAMIZ ŞÖLEN HAVASINDA”
DEBGİCİ,“GÜREŞ ŞAMPİYONAMIZ ŞÖLEN HAVASINDA”
Evelâhir’in Yeni Sayısı Okurlarını Selamladı
Evelâhir’in Yeni Sayısı Okurlarını Selamladı
OKAY,GÜREŞÇİLERİMİZİ MORAL MOTİVASYON İÇİN BULUŞTURACAĞIZ
OKAY,GÜREŞÇİLERİMİZİ MORAL MOTİVASYON İÇİN BULUŞTURACAĞIZ
takvim 05.06.2023 Pazartesi 10:16
kategoriler GÜNCEL
okuma sayısı Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
ziyaret sayısı Bu Haber 78 Defa Okunmuştur
facebook twitter
KRİTİK EŞİK 500 DOLAR
yazı küçükyazı büyük

Milyonlarca vatandaşın gözü kulağı, yeni asgari ücret tutarında.


Milyonlarca vatandaşın gözü kulağı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da seçim öncesi sinyallerini verdiği, temmuz ayında maaşlara yansıması beklenen yeni asgari ücret tutarında. Ele alınacak ilk konulardan biri olan asgari ücrette kritik süreç önümüzdeki hafta netleşecek. Beklentiler ise asgari ücret pazarlığının kritik eşik olan 500 dolar (10 bin 500 TL) düzeyinden başlaması yönünde.

 

Asgari ücret 2023 başında 405 dolar bandına yani 8 bin 506 TL'ye çıkarılmıştı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun takvimi haftaya netleşiyor. Ardından haziran ayında hükümet, işçi ve işveren pazarlık görüşmeleri için masaya oturacak. Asgari ücret pazarlığında beklentiler ise 500 dolardan aşağı olmaması. Yeni tutarın hesaplanmasında 6 aylık enflasyon rakamlarının yanı sıra refah refah payı da hesaba katılacak.

 

TÜM GÖZLER O TOPLANTILARDA

 

Milyonlarca asgari ücretli için son viraja girildi. Gözler temmuz ayında maaşlara yansıyacak zamda. ATV Haber'de yer alan habere göre 5-11 Haziran arasında Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanması öngörülüyor. Komisyon hükümetin çağrısıyla toplanacak. İşçi, işveren ve hükümet 3 veya 4 toplantı yapacak. Rakam bu toplantıların sonucunda netleşecek.

 

PAZARLIĞA BAŞLANGIÇ 500 DOLARDAN

 

Şu anda 405 dolar bandında olan asgari ücret için kritik eşik 500 dolar olacak. Komisyon toplandığında pazarlıkların da 500 dolar seviyesinden, yani yaklaşık 10 bin 500 liradan başlaması öngörülüyor.

 

ENFLASYON VE REFAH PAYI HESAPLANACAK

 

Asgari ücret için 6 aylık enflasyon rakamları da önemli bir ölçüt. Net asgari ücrete ara zam tutarı refah payı ile belirlenecek.

 

4 aylık enflasyon yüzde 15,21 olarak hesaplandı. TÜİK 5 Haziran'da mayıs ayı enflasyon rakamlarını duyuracak. Böylece 5 aylık enflasyon oranı kesinleşecek. Buna bir de 3 Temmuz'da açıklanacak haziran ayı enflasyonu eklenecek. Beklentiler 6 aylık enflasyonun yüzde 20-25 bandında çıkacağı şeklinde.

 

Tüm rakamlar birlikte değerlendirildiğinde asgari ücretin 550 dolar bandında bir rakam olma ihtimali güçleniyor.


Etiketler:   Cumhurbaşkanı   asgari ücret    
yorum yaz

Akyazı Gündem Haberleri GÜNDEM BAŞLIKLARI
Akyazı Anketleri
Anket
()
  • Akyazı Ziyaret Edenler
    Online Ziyaretci